بریکت زغال سنگ

انواع بریکت

همه چیز در مورد بریکت:

بریکت (به فرانسوی: [bʁikɛt]؛ همچنین املای بریکت) یک بلوک فشرده از غبار زغال سنگ یا دیگر مواد زیست توده قابل احتراق (مانند زغال چوب، خاک اره، خرده چوب،ذغال سنگ نارس، یا کاغذ) است که برای سوخت و سوختن استفاده می شود. برای ایجاد آتش این اصطلاح از کلمه فرانسوی brique به معنای آجر گرفته شده است.در ادامه مطلب مختصر در مورد انواع بریکت برایتان توضیح می دهیم.

بریکت زغال سنگ:

بریکت‌های زغال‌سنگ مدت‌هاست که به‌عنوان وسیله‌ای برای استفاده از «زغال‌سنگ کوچک» تولید می‌شوند، زغال‌سنگ ریز شکسته‌ای که به‌طور اجتناب‌ناپذیری در طی فرآیند استخراج تولید می‌شود. در غیر این صورت سوزاندن آن دشوار است زیرا تنظیم جریان هوای کافی از میان آتش این قطعات کوچک دشوار است. همچنین چنین سوختی تمایل دارد که توسط کشش کشیده شده و از دودکش خارج شود و دود سیاه مشهودی ایجاد می کند.
اولین بریکت ها از انواع بریکت به عنوان بمب های کلم شناخته می شدند و به صورت دستی با کمی خاک رس مرطوب به عنوان چسبانده می شدند. سوزاندن کارآمد این مواد ممکن است دشوار باشد، زیرا خاک رس نسوخته مقدار زیادی خاکستر تولید می کند و جریان هوا را از طریق رنده مسدود می کند.
با پیشرفت‌های زیاد در مهندسی، به‌ویژه پرس هیدرولیک، تولید بریکت‌های ماشین‌سازی شده با حداقل محتوای چسب ممکن شد. یک قیر یا ماده چسبنده استفاده شد که ابتدا از گازسازی و بعداً از منابع پتروشیمی به دست آمد. این کلاسورها کاملاً سوختند و آن را به سوختی با خاکستر کم تبدیل کردند. یک نام تجاری اختصاصی از بریکت ها از میدان زغال سنگ ولز جنوبی Phurnacite بود که توسط ادریس جونز برای پاول دافرین توسعه یافت. اینها برای تقلید از زغال سنگ آنتراسیت با کیفیت بالا، مانند آنچه که از اقدامات Cynheider است، در نظر گرفته شده بودند. این شامل مخلوط کردن مخلوطی از زغال سنگ از درجات مختلف و منابع معدنی بود. فورناسیت از ترکیب زیر استفاده کرد:

 • زغال سنگ قیر 25%
 • زغال سنگ بخار 45%
 • زغال سنگ بخار خشک 22%
 • گام، 8٪

  بریکت زغال سنگ

  بریکت زغال سنگ

بریکت های اولیه بزرگ و آجری شکل بودند.بریکت های فورناسیت بعداً شکل بیضی مربعی پیدا کردند. این شکل منظم به خوبی به عنوان یک بستر مناسب، با جریان هوای فراوان، بسته بندی می شود. همچنین تغذیه مکانیکی آنها آسان است و امکان توسعه دیگ های گرمایشی با کنترل خودکار را فراهم می کند که می توانند برای روزها بدون دخالت انسان کار کنند.
شرکت صبا ذوب سپاهان تولید کننده انواع بریکت به صورت انحصاری  : بریکت اکسیژن زدا ، بریکت سرباره ساز ، بریکت فرو سیلیسیم

بریکت های زغالی:

بریکت‌های زغالی از انواع بریکت ها که برای پخت و پز غذا فروخته می‌شوند عبارتند از:

 • زغال چوب (سوخت)
 • بریکت های زغالی پوسته نارگیل (سوخت)
 • زغال سنگ زغال سنگ (سوخت)
 • زغال سنگ آنتراسیت (سوخت)
 • سنگ آهک (رنگ خاکستر)
 • نشاسته (بایندر)
 • بوراکس (عامل رهاسازی)
 • نیترات سدیم (شتاب دهنده)
 • خاک اره
 • موم (برخی از مارک ها: بایندر، شتاب دهنده، تسهیل کننده احتراق).
 • چف (کلاه برنج و بادام زمینی)

به عنوان یک قاعده کلی، یک بریکت زغالی کوره هلندی کمپینگ را تقریباً 25 درجه فارنهایت (14 درجه سانتیگراد) گرم می کند، بنابراین 20 بریکت زغال چوب آن را 500 درجه فارنهایت (280 درجه سانتیگراد) گرم می کند.

بریکت ذغال سنگ نارس:

در ایرلند، بریکت های ساخته شده از ذغال سنگ نارس، محصول تجزیه گیاهان مردابی در محیطی با اکسیژن کم، نوعی سوخت جامد متداول است که تا حد زیادی جایگزین خاک ذغال سنگ نارس خام به عنوان سوخت خانگی می شود. این بریکت ها از ذغال سنگ نارس خرد شده تشکیل شده است که فشرده شده و تقریباً سوختی بدون دود، آهسته می سوزد که به راحتی ذخیره و حمل می شود. اگرچه اغلب به عنوان تنها سوخت برای آتش استفاده می شود، اما برای روشن کردن سریع و آسان آتش زغال سنگ نیز استفاده می شود. بریکت های ذغال سنگ نارس نیز گاهی برای کباب کردن گوشت و سبزیجات استفاده می شود زیرا عطر بی نظیری به غذا می بخشد.Bord na Móna یک شرکت دولتی ایرلندی است که مسئولیت ذغال سنگ نارس را بر عهده دارد، که تولید بریکت ذغال سنگ نارس را نیز انجام می دهد.

بریکت زغال سنگ نارس

بریکت زغال سنگ نارس

بریکت های زیست توده از ضایعات کشاورزی ساخته می شوند و جایگزینی برای سوخت های فسیلی مانند نفت یا زغال سنگ هستند و می توانند برای گرم کردن دیگ های بخار در کارخانه های تولیدی استفاده شوند و همچنین در کشورهای در حال توسعه کاربرد دارند.
بریکت های زیست توده از نظر فنی یک منبع انرژی تجدیدپذیر هستند و انتشار آنها یک گاز گلخانه ای انسانی را تشکیل نمی دهد، بر خلاف گازهای گلخانه ای سنتی، زیرا هر کربن آزاد شده مستقیماً از اتمسفر در تاریخ اخیر گرفته شده است، نه در اعماق زمین در طول دوره کربونیفر. دوره مانند زغال سنگ.
تعدادی از شرکت ها در هند برای صرفه جویی در هزینه سوخت دیگ بخار، از نفت کوره به بریکت های زیست توده تغییر داده اند.
استفاده از بریکت های زیست توده در بخش های جنوبی هند، جایی که زغال سنگ و نفت کوره با بریکت های زیست توده جایگزین می شوند، غالب است. تعدادی از واحدها در ماهاراشترا (هند) نیز از بریکت های زیست توده به عنوان سوخت دیگ بخار استفاده می کنند. استفاده از بریکت های زیست توده می تواند اعتبار کربن برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در جو کسب کند.
Lanxess India و چند شرکت بزرگ دیگر ظاهراً از بریکت های زیست توده برای کسب اعتبار کربن با تعویض سوخت دیگ خود استفاده می کنند. بریکت های زیست توده نیز ارزش گرمایی بیشتری در کیلوگرم دارند و حدود 30 تا 40 درصد از هزینه سوخت دیگ بخار را صرفه جویی می کنند.

بریکت زیست توده

بریکت زیست توده

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *