همه چیز در مورد بریکت اکسیژن زدا

بریکت چیست؟

در صنعت معمولا به مواد صنعتی فشرده و قالب گیری شده، گفته می شود که قبلا به صورت پودر و دانه های مواد و عناصر کاربردی که در مرحله ای از فرآیند تولید استفاده می شده استو به سرعت باعث افزایش راندمان و تسریع در عملیات تولید و فرآوری مواد می گردد.

1- قبلا مراحلی از فراوری مواد اولیه در ترکیبات بریکت صورت گرفته و در عمل سرعت واکنش های شیمیایی را با حذف قسمتی از فرایند در پروسه اصلی، بالا می برد.

2- با کاهش پرت و ضایعات ناشی از واکنش های چندمرحله ای به راندمان تولید کمک خواهد نمود و جایگزین کامل و به صرفه ای نسبت به اکسیژن زداهاایی مانند شمش آلومینیوم، فروسیلیسیم و فرومنگنز خواهد بود.

به عنوان مثال در فرایند آلیاژسازی در فولادها با توجه به آنکه مرحله گاززدایی توسط سرباره فعال حاوی عناصر کمک ذوب صورت می گیرد، بریکت ماده ای است که از قبل به صورت اکتیو آماده شده و نیاز به ایجاد شرایط اولیه برای تولید سرباره از صفر را ندارد و خود به نوعی سرباره ای مصنوعی و آماده خواهد بود که مستقیما با عوامل آلاینده مذاب مانند گازها و آخال ترکیب شده و روند گاززدایی و پاکسازی فولاد را انجام می دهد. همچنین بخاطر دانه بندی مناسب و طراحی شده به راحتی وارد غبار و دود حاصل از واکنش ها نمی شود و به تدریج واکنش گاززدایی و تصفیه را انجام می دهد.

بریکت ها بر اساس پروسه کاری در بهره برداری اشکال کروی، مقطع بیضی، یا مقاطع زاویه دار یا مزرس دارند، افزایش سطح تماس بریکت و فعال بودن موادسازنده و استحکام از عوامل مهم یک بریکت کارآمد می باشد.

بریکت در چه مرحله ای از تولید فولاد باید مصرف شود؟

بریکت در مرحله تخلیه مذاب فولاد (tapping) به داخل پاتیل فولاد و یا در کوره پاتیلی LF در متالوژی ثانویه اضافه شده و عمل می کند.

مزیت بریکت نسبت به سایر اکسیژن زداها (آلومینیوم، فروسیلیسیم، فرومنگنز)

بریکت به سرعت وارد سرباره شده و چون آنالیزی منطبق بر سرباره فعال دارد با سرعت بیشتری عمل سرباره سازی و اصطلاحا سرباره سفید را ایجاد کرده و با اکسیژن مذاب وارد عمل می شود. ترکیبات موجود در بریکت برحسب طراحی می توانند آخال های جامد، اینکلوژن و ناخالصی های مذاب را بر اساس مکانیزم انرژی سطح به خود جذب و از مذاب خارج نماید.

از نظر قیمتی به صرفه است و عملا باعث کاهش مصرف فروسیلیس و فرومنگنز تا حدود 50% مصرف اولیه خواهد گردید. ضمنا بخاطر فعال بودن دردانه ها در فولاد مذاب انحلال آلومینیوم نخواهیم داشت.

باتوجه به خاصیت آمفوتری آلومینیوم محتوی بریکت با کاهش فروسیلیس در پروسه و متعاقب آن کاهش SiO2 حاصل از پروسه اکسیژن زدایی سیلیسیمی سرباره ای با بازیسته کنترل شده که مانع از خوردگی دیواره نسوز پاتیل حامل فولاد می شود در طول افزایش طول عمر نسوز پاتیل اثر مستقیم و کارآمد دارد.

آلودگی زیادی ندارد و مانع از انتشار غبار و فیوم سیلیسیم در محیط شده و باعث کاهش شدید عوامل بیماریزایی می گردد.

مقدار مصرف آن نسبت به سایر اکسیژن زداها کمتر بوده و به دلیل حمل و نقل راحت آن به راحتی با کیسه یا بیگ بگ قابل جابجایی و ذخیره در بونکرها (Bin) بوده و با توجه به شکل هندسی مناسب خود به راحتی از فیدرها و هوپرها تخلیه و شارژ می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *