وایرهای مغزدار

cored-wires
یکی از روش های متداولی که در واحد های مختلف فولادسازی برای کنترل مقدار و شکل ناخالصی ها و همچنین تولید فولاد تمیز بکار برده می شود استفاده از عملیات تزریق کلسیم در فولاد مذاب می باشد. افزودن ترکیبات کلسیم دار در مراحل فولادسازی، امکان تولید فولاد تمیز با حداقل اکسیژن و گوگرد را فراهم می کند به علت میل ترکیبی زیاد کلسیم با اکسیژن و گوگرد، استفاده از عملیات تزریق کلسیم با استفاده از وایرهای مغزدار CaSi و CaFe و یا وایرهای با مغز کلسیم خالص در تولید فولادهای آرام شده با آلومینیوم یا آلومینیوم – سیلیسیم کاربرد دارد.
از نتایج مطلوب استفاده از این وایرهای مغزدار می توان به موارد زیر اشاره نمود :
  • اکسیژن زدایی بسیار عمیق
  • گوگردزدایی بسیار خوب و عمیق
  • افزایش کروی شدن و کاهش وزن مخصوص آخال ها که باعث شناور شدن آنها و در نتیجه حرکت آخال ها به سمت فاز سرباره می شود.
  • افزایش چشمگیر خواص ضربه ای فولاد تولیدی و کاهش دمای تردی به نرمی را تا ۶۵- درجه سانتیگراد.

از جمله مشتریان عمده این برند شرکت های مجتمع فولاد مبارکه، مجتمع فولاد سبا، فولاد هرمزگان جنوب و اکثر شرکت های ریخته گری می باشند.

شرکت ماینکس(Minex) تولیدکننده طیف وسیعی از وایرهای مغزدار با انواع آنالیزهای شیمیایی و کاربردهای مختلف در صنعت فولاد می باشد و همچنین این شرکت پیشرو در تولید با کیفیت وایرهای مغزدار با مغز کلسیم خالص بوده که مزیت های زیادی در برابر پودرهای کلسیم-آهن و کلسیم-سیلیسیم دارد که عبارتند از: گوگرد زدایی و اکسیژن زدایی بیشتر ، مصرف کمتر، قابلیت استفاده در تولید انواع گریدهای فولاد و طول عمر نگهداری بالاتری نسبت به دیگر وایرها دارا می باشند. شرکت صبا ذوب سپاهان نماینده رسمی شرکت ماینکس در ایران بوده و آماده ارائه انواع خدمات فروش و پس از فروش و مشاوره کارشناسی به مشتریان محترم می باشد.
Minex

مشتریان

SabaZob

فولاد خوزستان

SabaZob

فولاد کاوه جنوب کیش

SabaZob

ذوب آهن فولاد خزر

SabaZob

ذوب آهن اصفهان

SabaZob

فولاد آلیاژی ایران

SabaZob

فولاد هرمزگان جنوب

SabaZob

مجتمع فولاد مبارکه

بریکت اکسیژن زدا؛ این ماده تولید داخلی شرکت صبا ذوب سپاهان بوده و با توجه به نیاز روز افزون صنعت فولاد کشور، بومی سازی شده که علاوه بر حذف اکسیژن موجبات ایجاد سرباره سیال و احیایی و حذف آخال های شناور در مذاب، و همچنین افزایش راندمان فروآلیاژها را فراهم می نماید.